Ny skidresa till Kanada

Vi är väldigt glada över att kunna presentera vår nya upplägg i Kanada. Vi har tidigare haft med Kanada som en destination bland våra skidresor i form av en topptursresa i Rogers Pass och en road trip som vi kallade för Skifari.

Denna resa är något vi varit sugna på att producera under de 2 senaste åren men inte haft möjlighet till förrän nu. Vi blandar toppturer med boende i så kallade yurtor och cat skiing. Upplägget passar den som vill ha det unika och som åker till Kanada för att hitta puder, ett annorlunda boende och vildmarksupplevelsen.

Stället vi utgår ifrån heter Ymir, inte världens största ställe men perfekt för vårt ändamål. Vi bor i Yurtorna som rymmer 8 personer och under dagarna guidas vi i terrängen av en kanadensisk bergsguide med många år i området. Detta är en resa för dig som gillar att gå på toppturer i humant tempo. Det finns full flexibilitet i detta upplägg, man kan ansluta på plats, förlänga resan före eller efter. Läs mer om resan här.

Bilden visar Camelot Bowl, sydöstra sluttningen på South Seeman Peak.



Spiro Kommunikation